January 23, 2017

Kúrenie a chladenie

 

 

Správa energií ako elektrina, voda, kúrenie dokáže byť veľmi komplikovaná a neefektívna. pokiaľ nieje správne nastavená.

Prevádzku a efektívnosť vykurovania a chladenia ovplyvňujú vo všeobecnosti tri faktory, ktoré musia byť navzájom zladené. Prvým je potreba tepla závislá od typu, veľkosti a polohy budovy. Tieto skutočnosti priamo ovplyvňujú napríklad veľkosť vykurovacieho zariadenia. Druhým faktorom je voľba vykurovacích telies a spôsobu šírenia tepla do priestoru. Potrebné teplo môže byť v obytných priestoroch šírené radiátormi, podlahou, stenami a podobne. Tretím faktorom, ktorý sa výrazne podieľa na efektívnosti a úspornosti vykurovania priestorov, je regulácia.

Základnou ideou pri regulovaní teploty je dosiahnuť čo najnižšie náklady na prevádzku (kúrenie či chladenie) a udržiavať tepelnú pohodu. Tú vytvárajú nielen optimálne teploty jednotlivých vykurovaných priestorov, ale aj relatívna vlhkosť vzduchu, rýchlosť jeho prúdenia a teplota okolitých sálavých plôch. Udržiavanie rovnakej teploty vo všetkých miestnostiach nemá zmysel, je nákladné a navyše pre každú miestnosť odborníci odporúčajú iné vykurovacie teploty – podľa normy by v obývačke malo byť 20 až 22 °C, v detskej izbe okolo 20, v spálni 16 až 18, v kúpeľni 24 a v chodbe 15°C.

Automatická regulácia teploty aktívne ovplyvňuje teploty vzduchu v jednotlivých vykurovaných miestnostiach. Teplotný snímač je umiestnený v každom priestore, kde chceme teplotu regulovať. Termoregulačný ventil sa ovláda elektronicky, v závislosti od teploty v miestnosti. Hodnoty, ktoré požadujeme v jednotlivých izbách, pritom môžeme programovať individuálne (napríklad do kúpeľne si naprogramujeme 25 °C, na chodbu 15 °C atď.) alebo sa rozhodneme žiadané teploty naprogramovať pre viacero miestností súčasne.

Dokonalú a efektívnu reguláciu, ktorá šetrí náklady, dosiahneme správnou súčinnosťou jednotlivých prvkov regulácie s vykurovacím systémom a jej správnym nastavením.

 

 

 

 

Naspäť