História automatizácie budov

old-housejpg

Domáca automatizácia bola súčasťou každého sci fi filmu alebo knižného príbehu už od nepamäti. Reálna však začala byť až začiatkom 20 storočia, keď sa masovo rozšírila elektrifikácia domácností a začali sa rozširovať prvý domáci pomocníci, aj keď v tých dobách sa považovali za veľmi luxusný tovar. Myšlienky podobajúce sa na domácu automatizáciu sa objavovali vďaka pár nadšencom a inžinierom sporadicky a nikdy sa nestali komerčnými, až do roku 1984, kedy americká asociácia staviteľov predstavila pojem “inteligentného domu”.

Začiatkom 90-tých rokov sa začala domáca automatizácia rozmáhať, avšak pre absenciu jednotného a jednoduchého štandardného protokolu, to bola doména iba pre nadšených kutilov alebo veľmi nákladných projektov. Jednotlivý výrobcovia komponentov si začali vyvíjať svoje vlastné štandardy. Tieto sa zjednotili neskôr do jedného KNX.

KNX štandard je nástupcom EIB, EHS and BatiBUS protokolov a je dnes najrozšírenejší po svete. Je schválený ako International Standard (ISO/IEC 14543-3) ako aj European Standard (CENELEC EN 50090 a CEN EN 13321-1) a taktiež Čínsky Standard (GB/T 20965) Rozvoj a smerovanie tohoto štandardu zastrešuje KNX association, ktorej členovia sú nielen popredný výrobcovia komponentov na domácu automatizáciu ale taktiež aj projektanti a realizátori.

 

modern-house-in-nature